مقالات

همه چیز درباره استرس نوع دوم

استرس را همیشه و در هر زمانی جدی بگیرید ! بطور حتم هر فردی که فشار بسیار زیاد کاری را تحمل کرده باشد قطعا می داند که استرس چیست و چه اثراتی بر روی بدن می گذارد. اما زمانی که شما خودتان استرس ندارید و دیگران با چنین شرایطی دست وپنجه نرم می کنند چه اتفاقی رخ می دهد؟

استرس دست دوم زمانی در مواقعی رخ می دهد که شما درگیر رفتار های استرس زای دیگران هستید . این امر به این دلیل است که بدن انسان به طور طبیعی تمایل دارد فعالیت های افرادی که شما را احاطه کرده اند تکرار کند . احساسات ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به عنوان مثال هنگامی که دیگران خمیازه می کشند شما هم شروع به خمیازه کشیدن می کنید. این دقیقا همان فعالیتی است که بدن شروع به تقلید کردن می کند. شما ممکن است احساسات خودتان را با احساسات دیگران مقایسه کنید و ببینید چه اتفاقی رخ می دهد که احساسات آن ها به شما نیز سرایت می کند.

استرس دارید اما منشا آن را نمی دانید !

در مواقع استرس نوع دوم ، شما به انرژی منفی سایر افراد که دور و برتان هستند بیشتر از معمول حساس می شوید. مشکلی که در این نوع استرس وجود دارد این است که به ندرت می توان بروز چنین شرایطی را تایید کرد. این موضوع تا زمانی که استرس عمیق تر نشده است معمولا شناسایی نمی شود. باید توجه داشته باشید زمانی که پاسخ های اضطرابی تان شروع به رخ دادن می کند ممکن است بتوانید آن ها را متوقف کنید. در این مقاله از داروفن ، سایت خرید دارو می خواهیم شما را با نشانه های استرس نوع دوم آشنا کنیم

بدبین شدن بیش از پیش

یکی از نشانه های استرس نوع دوم ، بدبین شدن است . بابد گفت اصلا مهم نیست قبلا چقدر آدم خوش بینی بوده اید. اگر در همنشینی با افرادی زندگی کنید که مدام غر می زنند و افکار منفی دارند شما هم به این درد مبتلا خواهید شد. بخش دردسرساز ماجرا اینجاست که چنین شرایطی به کندی رخ می دهد و به همین خاطر ممکن است اصلا متوجه بروز چنین اتفاقی نشوید. رفتارهای بد بینانه معمولا ریشه در غیر فعال کردن افکار خوش بینانه دارد. اگر دور و بر شما افرادی باشند که تلاش می کنند شما را از خوش بین بودن دور کنند افکار منفی شان به آرامی بر روی شما هم تاثیرگذار خواهد بود. اگر به طور ناگهانی خود را فردی بدبین تر از قبل یافتید، بهتر است یک گام به عقب بردارید و موقعیت خود را بررسی کنید. چرا افکار مثبت داشتن برایتان دشوارتر شده است؟ کسی شما را به این مسیر هدایت می کند؟ به تغییراتی که در احساساتتان رخ داده خوب توجه کنید و ببینید فاکتورهای خارجی بر روی این تغییرات تاثیر گذاشته است یا خیر.

دچار مغز مه آلود می شوید

بر اساس گفته دانشمندان و محققان پزشکی مغز مه آلود اگرچه به صورت رسمی به عنوان شرایط پزشکی تعریف نمی شود اما یک سری از نشانه ها به همراه استرس است. این نشانه ها عبارتند از :

  • تضعیف حافظه
  • کم شدن تمرکز یا توجه
  • ناتوانی در تفکر واضح
  • عدم سازمان یافتگی، افکار سردرگمی
  • افکار، احساسات یا ایده های مشکل ساز
  • خستگی ذهنی

اگر شما نیز به تجربه این نشانه ها دچار هستید نگاهی به اطراف خود بیندازید. این نشانه ها ممکن است به خاطر وجود فردی باشد که مدام در اطراف شماست و استرس دارد. بیشتر اوقات همکاران مسئول ایجاد چنین شرایطی هستند. چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟ زمانی که مغز استرس را بر می گزیند، شروع به ورود به حالت زنده ماندن می کند. این موضوع نیازمند تمرکز زیادی است زیرا بدن به گونه ای طراحی شده که تلاش می کند خود را از اسیب ها دور نگه دارد. متاسفانه این موضوع بدین معنی است که عملکرد شناختی روزانه تان هم تحت تاثیر قرار می گیرد. این نشانه های محیطی، جلوی مغز را از فکر کردن درست می گیرد.

خلاقیت و ایده را از دست می دهید !

در مثال دیگر از استرس نوع دوم ، باید به این موضوع اشاره کرد که اگر رییس یا همکارتان شما را وادار کنند کارها و وظایف موجود را با سرعت به اتمام برسانید، با مشکل مواجه خواهید شد و خلاقیت تان را از دست خواهید داد. در این شرایط به جای اینکه بهره وری تان افزایش یابد از این کارایی کاسته می شود.

در چنین مواقعی ایده های غیر اصیل و خسته کننده خواهید داشت. نمی توانید به درستی وظایف خود را تکمیل نمایید. در نتیجه همکار یا رییس تان بیشتر ازارتان می دهند و همین امر استرس موجود را افزایش می دهد.

  • چیزی که در این شرایط رخ می دهد این است که مغز بر روی زنده ماندن تمرکز می کند چون سطح بالایی از استرس در بدن وجود دارد
  • خلاقیت به زمان و قدرت مغزی زیادی نیاز دارد و دربرگیرنده ریسک است.
  • مغز زمانی که احساس استرس یا اضطراب می کند دوست ندارد ریسک کند زیرا خطر کردن ممکن است اضطراب را بدتر نماید. پس تنها ایده های خسته کننده به ذهن خطور می کند
  • در این شرایط مغز تنها بر روی وظایف تمرکز می کند و خلاقیت از بین می رود. این یکی از نشانه های کلیدی استرس دست دوم است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید