مقالات

خواص چای برای دیابت چیست ؟!

قطعا همه شما درباره مفید بودن چای سبز شنیده اید . هرجا که موضوع بحث لاغری است ، بدون شک چای سبز را می شنوید . امروز در daroophen میخواهیم در رابطه با چای سبز و خواص و فواید بی نظیر آن با شما صحبت کنیم . پس تا انتها با ما همراه باشید و نظرات خود را راجع به چای سبز با ما در میان بگذارید . فواید بسیار زیاد و متعددی در رابطه با چای سبز وجود دارد و هر روزه مواردی به این لیست اضافه شود . باید به شما بگوییم که پیشگیری از دیابت نیز در این لیست جای دارد. پلی‌فنول موجود در چای سبز میزان گلوکز بدن را تنظیم می‌کند، همین امر باعث پیشگیری یا کنترل دیابت می‌شود. چشمه حفظ جوانی هنوز در هاله‌ای از ابهام است، اما به نظر می‌رسد که خیلی به آن نزدیک شده‌ایم، درست است منظورمان چای سبز است.

رابطه چای و دیابت چیست ؟

مصرف چای سبز قرن هاست که رواج دارد . در سال های اخیر این مصرف به طور چشمگیری افزایش داشته است . چای، بخشی از این محبوبیت خویش را مدیون فواید متعدد خویش است، از آن جمله می‌توان به نیروی جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان و مشکلات روحی حاد اشاره کرد. اما نوشیدن چای با درمان و پیشگیری از دیابت نیز ارتباط مستقیمی دارد.

در سال 2014 مقاله ای در مجله های معتبر دنیا به چاپ رسید مبنی بر خواص بالقوه چای سبز در برابر دیابت و مرض چاقی. در متن مقاله به طور خاص، نتایج مطالعات محققان چینی برجسته شده، این تحقیقات حکایت از آن داشت که کسانی که روزانه 5 فنجان یا بیشتر چای سبز می‌نوشند، احتمالا 40٪ کمتر از افرادی که در هفته کمتر از ۱ فنجان چای سبز می‌نوشند در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

در تحقیقات محققان تایوانی آورده شده که افرادی که بیش از ده سال و به طور مرتب چای سبز نوشیده بودند، از سایز دور کمر کمتری برخوردار بوده و توده چربی بدن آنها کمتر بود، در مقایسه با افرادی که به طور مرتب چای سبز مصرف نمی‌کردند.

کدام یک برای دیابت مفید است ؟ چای سبز یا سیاه ؟

به عقیده دانشمندان ، وقت که صحبت از نوشیدن چای برای جلوگیری از دیابت باشد ، هرنوع چای کارساز است اما به طور قطع چای سبز چیز دیگریست. وی اینطور شرح می‌دهد که مقتی که شما چای سبز می‌نوشید نسبت به موقعی که چای سیاه می‌نوشید، مقدار پلی‌فنول بیشتری دریافت می‌کنید.

پلی‌فنول موجود در سبزیجات و میوه هاست که به آنها رنگ روشن می‌بخشد، بنابراین هرچه رنگ سبزی و میوه روشن‌ تر باشد، پلی‌فنول بیشتر است  دقیقا مانند چای سبز که بسیار روشن‌تر از چای سیاه است. به عقیده محققان : “در مورد چای سیاه هم همینطور است، هرچه رنگ چای نارنجی‌تر، میزان پلی‌فنول آن بیشتر. ” علاوه بر رنگ آن، چای سبز حاوی مقادیر بیشتری پلی‌فنول می باشد زیرا از برگ‌های تخمیر نشده تهیه شده است، وی می‌افزاید که: “به همین دلیل واقعا خالص است.” اما چای سیاه از برگ‌هایی تهیه شده که کاملا تخمیر شده‌اند و در فرایند همین تخمیر برخی از مواد مغذی آن از دست می‌رود.

پلی‌فنول‌های دیگر برای دیابت

اینکه چای برای دیابت مفید است امری غیر قابل انکار است. اما باید بدانید که علاوه بر چای سبز و سیاه ، خوراکی‌ های دیگر هم سرشار از پلی‌فنول هستند و بالطبع مفید در جلوگیری و درمان دیابت نوع دوم.

همچنین در رابطه با درمان دیابت با چای باید گفت که میوه‌هایی مانند بری‌ها‌، انگور، سیب‌ و انار سرشار از پلی‌فنول هستند و این بواسطه رنگشان است. پرتقال خونی ، بروکلی، پیاز، سیر، گوجه فرنگی، بادمجان و اسفناج نیز مانند کرن‌بری، توت‌ سیاه، بلوبری، تمشک، توت فرنگی، ریواس، لیمو، لیموترش و کیوی منابع خوبی برای تامین پلی‌فنول می‌باشند. شراب قرمز هم سرشار از پلی‌فنول است.

لطفا در نظر داشته باشید که وقتی در رابطه با پیشگیری و جلوگیری صحبت می‌کنیم بدین معناست که از برنامه غذایی سرشار از پلی‌فنول پیروی کنید تا بدن عملکرد بهتری نسبت به سوخت و ساز قند از خود نشان دهد. فقط کافیست خوراکی‌های حاوی پلی‌فنول مصرف کنید مانند سیر و میوه‌های رنگ روشن و سبزیجات، چای بنوشید، به ویژه چای‌سبز و این تمام راه‌کارهای مفید برای افرادی است که می‌خواهند از دیابت جلوگیری کرده یا با آن مقابله کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید